Ludzie sektora: Irena Koźmińska
autor(ka): Dariusz Mól, fot. Wojciech Druszcz
Wymyślona przez nią kampania „Cała Polska czyta dzieciom” zaktywizowała rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, wolontariuszy i zjednoczyła ich nie tylko wokół książek. Od wielu lat Irena Koźmińska walczy z „anemią emocjonalną współczesnych dzieci” pokazując, że czytanie to witamina i szczepionka dla ich umysłu oraz psychiki.

Czym się obecnie zajmuje?

Od chwili założenia w 1988 r. prowadzi Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, której troską oraz celem jest zdrowie emocjonalne dzieci.
– Czytanie dzieciom świetnie służy ich rozwojowi psychicznemu, umysłowemu oraz moralnemu, i dlatego jest ważnym nurtem naszych działań, ale nie jedynym. Prowadzimy także konferencje edukacyjne na temat potrzeb emocjonalnych dzieci, nauczania wartości czy specyfiki rozwojowej chłopców. Organizujemy studia podyplomowe dla nauczycieli, szkolenia dla rodziców, pedagogów, psychologów, a nawet więźniów. Produkujemy filmy edukacyjne. Razem z tygodnikiem Polityka wypuściliśmy na rynek 23-tomową kolekcję książek „Cała Polska czyta dzieciom”. W ramach Porozumienia „Dzieci Pod Ochroną współorganizowaliśmy w kampanię społeczną „Bicie jest głupie”. Obecnie jesteśmy w trakcie II Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Syntetyzując to wszystko – działamy na rzecz lepszych warunków rozwojowych i lepszego traktowania dzieci i młodzieży – z szacunkiem dla ich potrzeb, możliwości oraz uczuć.
Dlaczego to robi?
– Uważam, że najważniejszą sprawą na świecie jest to, byśmy mądrze wychowywali młode pokolenie. Zgadzam się z maksymą, że miarą mądrości społeczeństwa jest sposób, w jaki traktuje swoje dzieci. Mamy tu mnóstwo do zrobienia – zarówno w sferze świadomości, jak i kompetencji.
Największy sukces
– To, że kampania „Cała Polska czyta dzieciom” przyciąga fantastycznych ludzi, i że rodzi wyłącznie przyjazne uczucia.
Największa porażka?
– W sprawach zawodowych szczęśliwie udało mi się uniknąć porażek. A drobne niepowodzenia po drodze są po prostu częścią procesu dochodzenia do celu.
Najbardziej lubi
– Rozmowy z mężem i przyjaciółmi oraz czytanie książek objaśniających świat, w trakcie których co chwila ma się ochotę wykrzyknąć: „Teraz wszystko jasne!”, albo: „Tak mi się właśnie wydawało!”.
Marzenia na przyszłość
– Żeby wszyscy żyli długo i szczęśliwie!
 
Irena Koźmińska
Prezes Fundacji ABCXXI, inicjatorka kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, przewodnicząca Porozumienia „Dzieci Pod Ochroną”. Wspólnie z Elżbietą Olszewską napisała książkę „Z dzieckiem w świat wartości”, w której pisze m.in., co robić, by dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi (wkrótce ukaże się kolejna książka obu autorek – „Wychowanie przez czytanie”). Jest sekretarzem Międzynarodowego Centrum na rzecz Dzieci Uprowadzonych i Wykorzystywanych z siedzibą w USA.
Nagrodzona przyznawanym przez najmłodszych Orderem Uśmiechu oraz medalem Ministra Kultury „Gloria Artis”.

 

źródło: inf. własna (ngo)
data publikacji: 2010-05-10
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!