Warszawskie Forum Dialogu Społecznego: Alina Gałązka
autor(ka): redakcja ngo.pl
Cykl sylwetek warszawskiego sektora pozarządowego zaczynamy odprezentacji członków i członkiń Forum Dialogu Społecznego.

Alina Gałązka
redaktorka portalu www.ngo.pl
przewodnicząca Forum Dialogu Społecznego
przedstawicielka Komisji Dialogu Społecznego ds. organizacji wspierających
działaczka Komuny Otwock

Czym się zajmuje
Z wykształcenia polonistka, redaktorka. Zawodowo zajmuje się informacją w sektorze pozarządowym. Dlatego, pracując w Stowarzyszeniu Klon/Jawor, prowadzi [wspólnie z zespołem] portal www.ngo.pl - największe źródło informacji o i dla stowarzyszeń i fundacji w Polsce, a może i w Europie.
Po pracy działa w Komunie Otwock, niezależnej grupie artystycznej, rezydującej od dwóch lat na warszawskiej Pradze. Jest tam sprzątaczkę, pomocą techniczną, siłą fizyczną, redaktorką, aktorką, wykonawczynią, pisarką projektów, zaopatrzeniowczynią, osobą do kontaktów, wsparciem dla pomysłów, niekiedy pomysłodawczynią, skarbniczką itd. To żaden ewenement, gdyż wszyscy w Komunie są wielofunkcyjni. Poza tym zajmuje się jeszcze – z pasji i poczucia głębokiej więzi – Warszawą, miastem najfajniejszym i ukochanym.
Dlaczego to robi
Uważa, że jedynie pracując w pozarządówce nie sprzeniewierza się samej sobie, gdyż pracuje w organizacji, z której misją się zgadza. Ma też poczucie, że nowe pomysły są mile widziane. Alternatywą jest ewentualnie założenie własnej firmy, np. knajpy. Wegetariańskiej. (Szybko by splajtowała). Sektor administracji i wielki biznes to nie dla niej. Jest przekonana, że z jednej strony w społeczeństwie powinno być mniej państwa, a więcej obywatelskiej oraz prywatnej aktywności i samoorganizacji; a z drugiej, że wielkie korporacje są równie dużym zagrożeniem dla świata jak autorytarne państwa.
Największa porażka
Było ich parę. Można wymienić na przykład napisanie trudnego projektu i nieuważne zaadresowanie koperty – co stało się powodem było odrzucenia wniosku przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Albo wzięcie na siebie projektu, którego się nie znosi. W działaniach tzw. „artystycznych” za porażkę uważa uleganie od czasu do czasu złudzeniu, że w sztuce sprawdza się demokracja. Bardzo mierne rezultaty demokratycznych działań twórczych dowodzą raz po raz, że projekty artystyczne wymagają charyzmatycznych, wyrazistych liderów z wizją i rozpoznawalnym stylem.
Największy sukces
Udział w procesie budowania zespołu Klon/Jawor. W zasadzie każdy zrealizowany projekt jest sukcesem i bicie kolejnych rekordów oglądalności www.ngo.pl. To samo poczucie niekiedy ogarnia ją, gdy uda się coś wypracować z Biurem Kultury Warszawy lub z innymi urzędami i gdy zaczyna to działać i biurokracji jest odrobinę mniej.
W Komunie Otwock za swój osobisty sukces uważa wyjście na scenę i śpiewanie DO MIKROFONU podczas spektaklu, co nie jest jej mocną stroną. Za wspólny sukces grupy to, że udaje im się razem być i pracować – od tylu lat.
Najbardziej lubi
Czytać i pić kawę na kanapie, gapić się przez okno i słuchać muzyki, wpaść np. na Chłodną na drinka (jeden barman robi naprawdę mistrzowskie), potańczyć, zmęczyć się np. jogą albo próbą, posłuchać ludzi, co opowiadają ciekawe historie, pogrzebać w internecie, obejrzeć dobry spektakl.
Największe marzenie
Z życia osobistego może zdradzić to: pół roku w Japonii. Była tam rok temu, jest ciągle zauroczona. A poza tym to chciałaby osiągnąć stan nieustającej stymulacji i energii oraz równowagi i harmonii jednocześnie, co chyba nie jest możliwe. I żeby Warszawa miała apolityczny samorząd. Też niemożliwe.

Alina Gałązka
Urodzona w Warszawie.
Absolwentka Wydziału Polonistyki UW.
Od 1995 związana z grupą Komuna Otwock.
Od 2002 roku pracowniczka Stowarzyszenia Klon/Jawor, wcześniej w redakcji Słowników Języków Polskiego PWN.
Jest koordynatorką programu Portal organizacji pozarządowych www.ngo.pl, członkinią zarządu Stowarzyszenia Klon/Jawor. Przedstawicielka Komisji Dialogu Społecznego ds. organizacji wspierających. W 2008 przewodnicząca Forum Dialogu Społecznego, do września 2008 przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. teatru.
źródło: inf. własna
data publikacji: 2008-09-09
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!