Przejdź do treści głównej

Warszawskie Forum Dialogu Społecznego: Wiesław Jakubczak


2008-12-27, 08:47
archiwalne
Wiesław Jakubczak o świecie tańca może mówić godzinami, bo jest on mu szczególnie bliski. Uważa, że sztuka tańca, pomimo panującej na nią mody, jest niedowartościowana pod względem finansowym i organizacyjnym, szczególnie jeśli chodzi o artystyczne środowisko tancerzy znajdujących swoje miejsce, np. przy różnych organizacjach pozarządowych. Dlatego im pomaga, wykorzystując swoją pasję, zainteresowania, umiejętności i możliwości. W Forum Dialogu Społecznego reprezentuje Komisję Dialogu Społecznego ds. Upowszechniania Kultury.

Wiesław Jakubczak był jednym z założycieli, a obecnie współpracuje nieodpłatnie jako Doradca Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki „Artbale”. Jest współorganizatorem Warszawskich Wieczorów Choreograficznych, Szalonego Dnia Tańca, 11 Międzynarodowych Festiwali Tańca Lądeckiego Lata Baletowego oraz prowadzonego w niektórych dzielnicach Warszawy autorskiego programu dr Bożeny Jakubczak dotyczącego Edukacji Kulturalnej w zakresie baletu i sztuki tańca dla dzieci.

 Czym się zajmuje?
Na co dzień pomaga organizować programowe imprezy i wydarzenia kulturalne w stolicy. Pomaga również rozwiązywać różne problemy Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki „Artbale” oraz innych warszawskich organizacji zajmujących się kulturą i sztuką tańca, takich jak np. Centrum Tańca Współczesnego. 
Bywa ekspertem opiniującym wnioski o dofinansowanie projektów składanych przez organizacje III sektora do wydziałów kultury mieszczących się w różnych dzielnicach Warszawy.
– Nie wszystkie stowarzyszenia czy fundacje, które składają projekty, otrzymują dofinansowanie z dzielnic miasta, np. z powodu braków formalnych czy zbyt szczupłych, przeznaczonych na kulturę środków w dzielnicach. Jest to jednak ogromny, realny i zaangażowany w problemy kultury i trzeciego sektora potencjał ludzi aktywnych. Moim zdaniem potencjał niedoceniony i dotychczas niewykorzystany. Dlatego staram się docierać do ludzi zajmujących się kulturą i podpowiadać im, jak unikać najczęściej popełnianych błędów, spełnić wymogi formalne, aby zdobyć środki lub znaleźć drogę współpracy, która pomoże przetrwać i dalej działać – mówi W. Jakubczak.
Bierze też aktywny udział w pracach Komisji Dialogu Społecznego ds. Upowszechniania Kultury.
– Udało się w niej zebrać stałe grono ludzi, którym naprawdę zależy, aby w Warszawie tworzyć i upowszechniać kulturę w szerokim rozumieniu tych słów. Oczywiście, często się kłócimy, mamy odmienne zdania na różne tematy, ale w moim odczuciu łączy wszystkich wspólna idea rozwoju kultury w Warszawie i dzięki temu udało się już wiele zdziałać dla organizacji zajmujących się kulturą w naszym mieście – wyjaśnia.
 
Dlaczego to robi?
– Jedni mówią, że wolą mieć, inni, że wolą być. Ja zawsze wolałem być. Ważniejsze jest dla mnie słowo, które po mnie pozostanie niż aktualna korzyść materialna. Ponadto, jeżeli mogę zaoferować często największym artystom baletu, a także dzieciom i seniorom sceny swoje umiejętności, doświadczenie i pomoc, żeby było im łatwiej i lepiej tworzyć lub żyć, to jest to dla mnie wielką przyjemnością. Po prostu staram się robić jak najwięcej dla innych. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym nie pracować społecznie – twierdzi.
 
Największy sukces
– Zgodność ze sobą. Przede wszystkim robię to, co chcę i lubię, co jest moją pasją i sprawia mi to ogromną satysfakcję i radość – zapewnia.
 
Największa porażka
– Staram się być dla ludzi jak najbardziej pomocny i często aktywnie wkraczam tam, gdzie inni nie chcą pomocy. Wiem, że nie powinienem starać się zmieniać innych, jeżeli sobie tego nie życzą, ale refleksja o tym przychodzi dopiero po fakcie. W końcu, jak mówi przysłowie, „jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził”, ale czasem o nim zapominam i podejmuję różne decyzje, które nie zawsze podobają się innym – opowiada. – Myślę też, że w kategorii porażek mogę potraktować to wszystko, czego z jakichś powodów nie zrealizowałem. Jest jeszcze tak wiele do zrobienia, choć wydaje mi się, że czasem biorę sobie za dużo na głowę – dodaje.
 
Najbardziej lubi
– Oprócz swojej żony i córki, oczywiście balet i sztukę tańca – podkreśla.
Wiesław Jakubczak przyznaje też, że lubi pracować, choć zapewnia, że nie jest pracoholikiem. Czasem zdarza mu się przeciągać pewne sprawy, ale jak zbliża się termin ich realizacji, to załatwia je ze zdwojoną siłą. Najbardziej inspiruje go praca z młodymi ludźmi. Jak sam mówi: „czuję się dobrze w ich gronie, choć oni często patrzą na mnie z pewną tolerancją”.
A ze wszystkich miejsc pod słońcem, oprócz miejsca swego urodzenia – Warszawy, najbardziej kocha Chorwację. Uważa, że to „raj” na ziemi. Gdy tylko zrealizuje bieżące plany, wsiada razem z żoną do samochodu i jadą na tydzień do tego pięknego kraju. Jak twierdzi, w Chorwacji regeneruje siły i ładuje akumulatory na cały rok.
 
Marzenia na przyszłość
– Jestem w wieku, w którym mam świadomość, że pojawią się pewne ograniczenia i zbyt dużo wielkich rzeczy już nie zrobię, dlatego bardzo chciałbym, aby zdrowie pozwoliło mi jak najdłużej realizować się i działać wśród i na rzecz innych ludzi – zapewnia.
 
Wiesław Jakubczak
Urodził się 1948 r. w Warszawie. Uzyskał tytuł doradcy podatkowego. Przez wiele lat prowadził szkolenia zakresu prawa administracyjnego, księgowości i prawa podatkowego. Od 1985 roku do 2005 roku prowadził własną działalność gospodarczą, w tym kancelarię prawną i doradztwa podatkowego. Posiada dyplom głównego księgowego uzyskany w Stowarzyszeniu Księgowych Polskich. Pracował na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego w Warszawskim Instytucie Bankowości. Posiada referencje solidnego partnera wydane przez Ambasadę Komisji Wspólnoty Europejskiej w Warszawie i tytuł licencjonowanego eksperta dokumentów księgowych i podatkowych. Od 1992 roku był w ramach prowadzonej Kancelarii zaangażowany w obsługę i wspieranie działalności wielu organizacji pozarządowych. Od 2005 roku zajmuje się bezinteresownym wspieraniem organizacji pozarządowych i prowadzeniem przedsięwzięć kulturalnych, w tym festiwali kulturalnych. Aktualnie zajmuje się wspieraniem działalności warszawskich organizacji realizując bezpłatne konsultacje. Jest sponsorem i mecenasem sztuki często wspierając je niewielkimi darowiznami finansowymi. Dopomógł wielu organizacjom pozarządowym w uzyskaniu przez nie statusu pożytku publicznego. Od kilku lat jest zaangażowany w społeczną działalność na rzecz organizacji pozarządowych działających w komisjach przy Biurze Kultury i w Forum Dialogu Społecznego w Warszawie
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 1

Skomentuj

KOMENTARZE

  • pan wiesiu ~zenon brodka 07.02.2009, 08:05 Hahaha śmiechu warte ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • kultura
  • współpraca z administracją