Przejdź do treści głównej

Ludzie sektora: Anna Owsiany

autor(ka): Agnieszka Rodowicz
2008-10-23, 18:54
archiwalne
fot. A. Rodowicz
W kolekcji sylwetek osób ważnych dla warszawskiej pozarządówki prezentujemy Annę Owsiany, animatorkę kultury i malarkę.
dyrektorka punktu informacyjnego i galerii InfoPraga
pracowniczka Galerii Zachęta, malarka
 
Czym się zajmuje
Z wykształcenia malarka i organizatorka życia kulturalnego. Zawodowo zajmuje się promocją warszawskiej Pragi prowadząc niezależny punkt informacji turystycznej i kulturalnej. Oprócz działalności czysto informacyjnej prowadzi projekty społeczno-artystyczne: galerię promującą praskich artystów, zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych, gry internetowe popularyzujące Warszawę i Pragę w szczególności, tworzy gry miejskie, angażuje się w festiwale i grupy robocze, działa jako ciało doradcze, oddolnie informując urzędników o potrzebach dzielnicy i organizacji pozarządowych. Organizuje study tours po Pradze dla dziennikarzy zagranicznych. Właśnie zaczyna współpracować z Pragą Południe przy stronie dzielnicowej, wkrótce będzie też nadzorować jej dział kultury. Ale oprócz prac kierowniczych po prostu sprząta, klei, maluje, wbija gwoździe…
Pracuje też w Galerii Zachęta, prowadząc zajęcia plastyczne dla dzieci pomagające im w zapoznawaniu się ze sztuką nowoczesną. Uczestniczy w projekcie „Zachęta na kółkach” – warsztatach plastycznych w małych miejscowości, podczas których pokazuje, czym się zajmuje Zachęta, co to jest sztuka nowoczesna
W wolnych chwilach próbuje pracować nad własnym obrazami, ostatnio zajęła się także projektowaniem wnętrz i malowaniem fresków.
 
Dlaczego to robi
Jej pracą dyplomową na studiach zarządzania kulturą był projekt punktu informacji na warszawskiej Pradze. A ponieważ projekt dostał od miasta lokal, Ania musiała jakoś zareagować na fakt, że jej pomysł ma swoją siedzibę. Wzięła więc byka za rogi zastanawiając się jak to zrobić, by wyjść poza standard nudnego punktu informacji, uniknąć bycia smutna panią w okienku. A ponieważ w większość jej praca ma charakter wolontariatu, stara się robić tylko to, w czym się spełnia, rzeczy dla niej interesujące, zabawne, przyjemne. Dzięki temu zawsze z chęcią przychodzi do pracy. Zajęła się Pragą, kontynuując rodzinne tradycje: jej ojciec od lat prowadzi stowarzyszenie zajmujące się ratowaniem praskiego dziedzictwa. Punkt traktowany początkowo jako projekt studyjny urósł do zupełnie niewyobrażalnych rozmiarów, rozwija się nadal a Ania ma widoki na rozszerzenie działalności w skali ogólnowarszawskiej.
Jej praca w Zachęcie to natomiast próba stworzenia dzieciom przyjazne, fascynującego miejsca. Sama pamięta muzeum jako nudny budynek z ryczącą panią i tego chciałaby swoim podopiecznym oszczędzić. Dzięki temu sama jest też na bieżąco z tym, co dzieje się w sztuce.
 
Największa porażka
Największą porażką było to, że dzielnica dla której od półtora roku pracuje, otworzyła konkurencyjny punkt informacji. Zastanawiała się wtedy, czy jej praca ma sens. Paradoksalnie sytuacja ta spowodowała, że lepiej zorganizowała czas pracy InfoPraga – skracając go, jednocześnie podniosła wydajność współpracowników. Ta sytuacja pozwoliła jej także zweryfikować, jak silną InfoPraga ma pozycję na rynku.
Sukces Info-Pragi zepchnął na dalszy plan jej malarstwo. Okazało się, że trudno pogodzić intensywną pracę organizatorki z rozwojem artystycznym.
 
Największy sukces
Za największy sukces uważa fakt, że udało jej się utrzymać InfoPragę przy życiu, mieć na opłacenie biurowych potrzeb i symboliczne wynagrodzenie dla współpracowników. Największa porażka InfoPragi była jednocześnie największym jej sukcesem. Pokazała, jak wielu ludzi ceni jej pracę. Dzielnica Praga Południe zaproponowała lokal u siebie, dziennikarze opowiedzieli się po stronie lekceważonej przez urzędników InfoPragi.
Z działalność w Zachęcie największym sukcesem jest dla niej udział w Zachęcie na kółkach. Warsztaty takie odbyły się na jej zaproszenie wyjazdowe w dwóch najbiedniejszych szkołach w okolicach jej działki.
 
Najbardziej lubi
Wyjechać na swoją działkę na Mazurach. Leżeć plackiem na kocyku, spacerować nad rzeką, zbierać grzyby.
 
Największe marzenie
Właśnie realizuje. Jest to daleka egzotyczna podróż – do Argentyny. Jeśli chodzi o stronę zawodową, chciałaby działać na skalę ogólnowarszawską. Poza tym nie pogardziłaby komfortem finansowym, bo jeśli chodzi o samorealizację, jest zadowolona.
 
Absolwentka Wydziału Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk
Od marca 2007 prowadzi punkt informacji InfoPraga
Od 2006 roku pracowniczka galerii Zachęta, wcześniej prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci zorganizowane przez fundację „Na Starej Pradze”
Jest laureatką nominacji do Grand Prix prezydenta RP na najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie sztuk pięknych

 

LOGO

Źródło: inf. własna
Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!
Wyraź opinię 1 0

Skomentuj

KOMENTARZE

  • Wow ~David Sypniewski 27.10.2008, 09:53 Dziewczyny, szaleństwo, wszędzie o was pełno. InfoPraga wyrasta na wizytówkę Warszawy. Już nie wiem co powiedzieć, żeby moje gratulacje dorównały waszym dokonaniom. :-) ODPOWIEDZ

Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • aktywizacja zawodowa
  • inicjatywy oddolne
  • kultura
  • miasto